• NOWOŚĆ
  • Promocja -8%

PRODUCENCI NADWOZI SAMOCHODOWYCH W II RZECZYPOSPOLITEJ

Producenci nadwozi samochodowych w II Rzeczypospolitej, książka w której znajdziemy informację o budowie, historii, konstrukcjach zawierająca dużą ilość fotografii. Jesteśmy na allegro

Dostępna ilość:

Realizacja zamówienia:

Wysyłka w ciągu 24h

Cena: 63,38 zł 69,00

Dodaj do ulubionych

Koszt wysyłki od: 7,00 zł

  • Wysyłka GRATIS

    Zrob zakupy za 275,00 zł a wysyłkę masz GRATIS

  • Dostawa do krajów EU

    Paczki wysyłamy również do krajów Unii Europejskiej

Opis

PRODUCENCI NADWOZI SAMOCHODOWYCH W II RZECZYPOSPOLITEJ - Romuald Cieślak
Chcesz poznać budowę, historię oraz konstrukcję nadwozi samochodowych w II Rzeczypospolitej?
Informacje znajdziesz w książce Wydawnictwa WKiŁ
 
 
Ilustrowana i udokumentowana książka zawierająca przegląd zakładów wytwarzających nadwozia samochodowe w II Rzeczypospolitej, poprzedzony obszernym zarysem historii przemysłu karoseryjnego na świecie do drugiej wojny światowej wraz z opisem ewolucji konstrukcji i technologii nadwozi. Uwzględniono następujące zakłady: „Brzeskiauto”, Zakłady Mechaniczne Plage i Laśkiewicz, Szydłowiecką Fabrykę Braci Węgrzeckich, Zakłady Przemysłowe „Bielany” SA, Wytwórnię Karoserii i Przyczepek Samochodowych Józef Zagórski, Centralne Warsztaty Samochodowe (CWS) / Państwowe Zakłady Inżynierii (PZInż.) oraz innych producentów nadwozi w II RP i w Wolnym Mieście Gdańsku. Autor ukazuje kulisy ich powstania, etapy działalności i program produkcyjny. Książka ma charakter pionierski; przybliża wiele mało znanych faktów z historii krajowej motoryzacji, a niektóre z zawartych w nim fotografii są publikowane po raz pierwszy. Zbierając materiały do książki, autor korzystał zarówno ze źródeł współczesnych – krajowych i zagranicznych, jak i do oryginalnych wydawnictw prasowych, firmowych i reklamowych z epoki. Opracowanie zaciekawi nie tylko liczne grono miłośników polskiej motoryzacji i amatorów samochodów zabytkowych, ale także wszystkie osoby pasjonujące się historią gospodarczą II Rzeczypospolitej.
 
O autorach: 
 
 
Publikacja kontynuuje tematykę związaną z motoryzacją w II Rzeczypospolitej. Pierwsza książka autora pt. Montownie samochodów w II Rzeczypospolitej (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności 2018, ISBN 978-83-206-1999-7) przedstawiała zakłady montażowe krajowych i zagranicznych firm, działające w okresie dwudziestolecia międzywojennego na terenie Polski oraz Wolnego Miasta Gdańska. Niniejsza przybliża mało znany, a zdaniem autora ważny rozdział z historii polskiej motoryzacji dwudziestolecia międzywojennego, jakim była wytwórczość nadwozi samochodowych.
Książka została bogato zilustrowana i udokumentowana. Zawiera przegląd zakładów wytwarzających nadwozia samochodowe w II RP, jest poprzedzona obszernym zarysem historii przemysłu karoseryjnego na świecie do drugiej wojny światowej wraz z opisem ewolucji konstrukcji i technologii wytwarzania nadwozi. Opisano następujące zakłady: „Brzeskiauto”, Zakłady Mechaniczne Plage i Laśkiewicz, Szydłowiecką Fabrykę Braci Węgrzeckich, Zakłady Przemysłowe „Bielany” SA, Wytwórnię Karoserii i Przyczepek Samochodowych Józef Zagórski, Centralne Warsztaty Samochodowe (CWS) / Państwowe Zakłady Inżynierii (PZInż.) oraz innych producentów nadwozi w II RP i w Wolnym Mieście Gdańsku. Autor przedstawia kulisy ich powstania, etapy działalności i program produkcyjny. Opracowanie ma charakter pionierski; przybliża wiele mało znanych faktów z historii krajowej motoryzacji, a niektóre z zawartych w nim ilustracji są publikowane po raz pierwszy.
Trudno dzisiaj ocenić liczbę nadwozi wytworzonych w okresie II RP. Nie zachowały się żadne dokładne dane ilościowe. Wielkości zamieszczone w niniejszej książce zostały w większości pozyskane z licznych archiwalnych i dostępnych prasowych wydawnictw motoryzacyjnych, które ukazywały się w II RP i za granicą, jak również z nielicznych publikacji powojennych. Niestety informacje te są niepełne i nie da się precyzyjnie ustalić wielkości produkcji poszczególnych producentów. Autor nie dotarł również do danych dotyczących zakładów działających na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Opracowanie nie obejmuje także małych zakładów karoseryjnych, produkujących od kilku do kilkunastu nadwozi w skali roku.
Na podstawie analizy wymienionych źródeł autor opracował orientacyjne zestawienie nadwozi samochodowych wyprodukowanych przez działające w okresie II RP zakłady karoseryjne, przedstawione w tabeli w rozdziale Podsumowanie.
Autor ma nadzieję, że publikacja zainteresuje nie tylko liczne grono miłośników polskiej motoryzacji i amatorów samochodów zabytkowych, ale także wszystkie osoby pasjonujące się historią gospodarczą II Rzeczypospolitej.

Spis treści

Od autora
Rozdział 1. Ewolucja konstrukcji i technologii wytwarzania nadwozi samochodowych do II wojny światowej
Rozdział 2. „Brzeskiauto” 1925-1941
Rozdział 3. Zakłady Mechaniczne Plage i Laśkiewicz 1924-1933
Rozdział 4. Szydłowiecka Fabryka Braci Węgrzeckich 1923-1934
Rozdział 5. Zakłady Przemysłowe „Bielany” SA 1931-1944
Rozdział 6. Wytwórnia Karoserii i Przyczepek Samochodowych Józef Zagórski 1938-1939
Rozdział 7. Centralne Warsztaty Samochodowe (CWS) 1918-1928, Państwowe Zakłady Inżynierii (PZInż.) 1928-1939
Rozdział 8. Inni producenci nadwozi w II RP i Wolnym Mieście Gdańsku
Podsumowanie. Jaką rolę odegrały zakłady wytwarzające nadwozia w II Rzeczypospolitej?                  
Bibliografia
Indeks osób
Źródła ilustracji
Streszczenie
Summary
 

Zapytaj o ten produkt

Przepisz kod z obrazka

weryfikator