• NOWOŚĆ
  • Promocja -10%

AUTOBUSY W WARSZAWIE 1920-1945

Autobusy w Warszawie W książce przedstawiono dzieje autobusów warszawskiej komunikacji publicznej w latach 1920–1945 Jesteśmy na allegro

Dostępna ilość:

Realizacja zamówienia:

Wysyłka w ciągu 24h

Cena: 62,38 zł 69,00

Dodaj do ulubionych

Koszt wysyłki od: 7,00 zł

  • Wysyłka GRATIS

    Zrob zakupy za 275,00 zł a wysyłkę masz GRATIS

  • Dostawa do krajów EU

    Paczki wysyłamy również do krajów Unii Europejskiej

Opis

Autobusy w Warszawie 1920-1945

Popularna, bogato ilustrowana i udokumentowana książka
 
W książce przedstawiono dzieje autobusów warszawskiej komunikacji publicznej w latach 1920–1945.
 
Opisano wszystkie modele autobusów komunikacji miejskiej marek eksploatowanych w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym oraz podczas II wojny światowej.
 
Były to pojazdy wielu marek, takich jak:
 
Saurer,
Benz-Gaggenau,
Somua,
Ursus,
PZInż.,
Mercedes-Benz,
Büssing,
Henschel
Chevrolet

Opracowanie ma charakter pionierski, przybliża wiele mało znanych faktów z historii pojazdów warszawskiego transportu publicznego z uwzględnieniem ich podstawowych danych technicznych. Zbierając materiały do książki, autor sięgnął zarówno do źródeł współczesnych – krajowych i zagranicznych, jak i do oryginalnych wydawnictw prasowych, firmowych i reklamowych z epoki.
 
Książka jest przeznaczona dla miłośników motoryzacji zainteresowanych dziejami i charakterystyką techniczną pojazdów transportu publicznego w Warszawie okresu międzywojennego, hobbystów i amatorów pojazdów zabytkowych oraz pasjonatów historii gospodarczej II Rzeczypospolitej.
 
 

O autorach

 
Publikacja kontynuuje tematykę związaną z motoryzacją w II Rzeczypospolitej. Pierwsza książka autora pt. Montownie samochodów w II Rzeczypospolitej (Wydawnictwa Komunikacji i Łączności 2018, ISBN 978-83-206-1999-7) przedstawiała zakłady montażowe krajowych i zagranicznych firm, działające w okresie dwudziestolecia międzywojennego na terenie Polski oraz Wolnego Miasta Gdańska. Niniejsza przybliża mało znany, a zdaniem autora ważny rozdział z historii polskiej motoryzacji dwudziestolecia międzywojennego, jakim była wytwórczość nadwozi samochodowych.
 
Książka została bogato zilustrowana i udokumentowana. Zawiera przegląd zakładów wytwarzających nadwozia samochodowe w II RP, jest poprzedzona obszernym zarysem historii przemysłu karoseryjnego na świecie do drugiej wojny światowej wraz z opisem ewolucji konstrukcji i technologii wytwarzania nadwozi. Opisano następujące zakłady: „Brzeskiauto”, Zakłady Mechaniczne Plage i Laśkiewicz, Szydłowiecką Fabrykę Braci Węgrzeckich, Zakłady Przemysłowe „Bielany” SA, Wytwórnię Karoserii i Przyczepek Samochodowych Józef Zagórski, Centralne Warsztaty Samochodowe (CWS) / Państwowe Zakłady Inżynierii (PZInż.) oraz innych producentów nadwozi w II RP i w Wolnym Mieście Gdańsku. Autor przedstawia kulisy ich powstania, etapy działalności i program produkcyjny. Opracowanie ma charakter pionierski; przybliża wiele mało znanych faktów z historii krajowej motoryzacji, a niektóre z zawartych w nim ilustracji są publikowane po raz pierwszy.
 
Trudno dzisiaj ocenić liczbę nadwozi wytworzonych w okresie II RP. Nie zachowały się żadne dokładne dane ilościowe. Wielkości zamieszczone w niniejszej książce zostały w większości pozyskane z licznych archiwalnych i dostępnych prasowych wydawnictw motoryzacyjnych, które ukazywały się w II RP i za granicą, jak również z nielicznych publikacji powojennych. Niestety informacje te są niepełne i nie da się precyzyjnie ustalić wielkości produkcji poszczególnych producentów. Autor nie dotarł również do danych dotyczących zakładów działających na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Opracowanie nie obejmuje także małych zakładów karoseryjnych, produkujących od kilku do kilkunastu nadwozi w skali roku.
 
Na podstawie analizy wymienionych źródeł autor opracował orientacyjne zestawienie nadwozi samochodowych wyprodukowanych przez działające w okresie II RP zakłady karoseryjne, przedstawione w tabeli w rozdziale Podsumowanie.
 
Autor ma nadzieję, że publikacja zainteresuje nie tylko liczne grono miłośników polskiej motoryzacji i amatorów samochodów zabytkowych, ale także wszystkie osoby pasjonujące się historią gospodarczą II Rzeczypospolitej.

Spis treści

Od autora

Rozdział 1. Ewolucja konstrukcji autobusów na świecie w dwudziestoleciu międzywojennym

Rozdział 2. Początki komunikacji autobusowej w Warszawie po I wojnie światowej

Rozdział 3. Autobusy Saurer i Benz-Gaggenau

Rozdział 4. Autobusy Somua  41

Rozdział 5. Autobusy Ursus  57

Rozdział 6. Autobusy Saurer PZInż.  63

Rozdział 7. Autobusy Mercedes-Benz  73

Rozdział 8. Autobusy Büssing  79

Rozdział 9. Autobusy Henschel  85

Rozdział 10. Autobusy Chevrolet  91

Rozdział 11. Warszawskie autobusy podczas II wojny światowej  105

Rozdział 12. Epilog  117

Dodatek. Autobusy eksploatowane w komunikacji miejskiej w Warszawie w latach 1920-1939  125

Bibliografia  131

Indeks osób  137

Źródła ilustracji  139

Streszczenie  142

Summary  143

Zapytaj o ten produkt

Przepisz kod z obrazka

weryfikator